Úsek nepoľnohospodárskych činností pozostával v minulom roku zo stredísk opravárenských dielní a údržby, výrobne kŕmnych zmesí, bufetu a reštaurácie a rekreačného zariadenia vo Vaňovke.

Automat na mlieko

automat na mlieko

Roľnícke družstvo prevádzkuje dva automaty na predaj čerstvého surového kravského mlieka s dávkovačom sklenených a plastových fliaš. Cena za 1 liter 0,60 €. Automaty sú umiestnené v drevenom stánku v obci Unín pri družstve a v Petrovej Vsi pri reštaurácii. Mlieko je udržiavané v chladiacom boxe pri teplote 4°C maximálne 24 hodín. Na čelnej strane boxu je odberná skrinka mlieka. Po odbere je priestor odbernej skrinky a výdajná trubka opláchnutá parou a vtiahnutá do chladeného priestoru. V čelnej strane je zariadenie na vkladanie mincí. Na odber je možné použiť vyčistené sklenené alebo plastové fľaše. Zásobník na mlieko je z nerezovej ocele, opatrený dávkovacím čerpadlom a po vyprázdnení je dopravený na družstvo k vyčisteniu, vydezinfikovaniu a naplneniu čerstvým mliekom.

Naše surové kravské mlieko spĺňa všetky požiadavky na kvalitu, hygienicko-zdravotné limity podľa STN 570529 a je pravidelne veľmi prísne kontrolované.

Mlieko je dokonalý a najprirodzenejší nápoj a tiež surovinou pre výrobu širokého sortimentu mliečnych výrobkov. Obsahuje najhodnotnejšie živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok. Nachádza sa v ňom veľa esenciálnych aminokyselín, vitamínov, mliečny cukor a mnohé stopové prvky nevyhnutné pre výživu a vývoj ľudského organizmu pre normálnu funkciu látkovej výmeny a ochranu zdravia človeka. O všestrannosti mlieka vo výžive svedčí i podiel celkovej dennej spotreby k životu potrebných látok, ktoré uhradí dospelý človek z 1 litra mlieka. U bielkovín to je 40 %, tuku 32 %, cukrov 12 % a hlavne u vápnika je to až 120 %, fosforu 67 %, u vitamínu A 30 %, vitamínu B1 25 % a u vitamínu B 2 až 70 %.

Družstevná reštaurácia

Reštaurácia prevádzkuje závodné stravovanie pre svojich zamestnancov a pre verejnosť. Obed odporúčame objednať si najneskôr deň vopred resp. do 8.00 hod ráno. Aktuálne obedové menu pre tento týždeň je možné nájsť v priestoroch družstva, reštaurácie alebo na našej stránke.

Je možné si reštauráciu prenajať na organizovanie osláv, svadieb, karov a podobne. Pre tieto príležitosti ponúka reštaurácia svoje obedové menu pre akcie. Kapacita reštaurácie je 80 miest, viď foto.

V prípade záujmu o prenájom priestorov kontaktuje pani Kraľovičovú na tel. čísle 0918 689 558.

Potraviny

V družstevných potravinách, ktoré sú umiestnené pred vstupom do hospodárskeho dvora družstva je možné dostať tovar bežnej spotreby pre domácnosť, denne čerstvé pečivo, mliečne i mäsové výrobky.

Bufet je otvorený každý deň okrem nedele, pozrite si otváracie hodiny a fotoalbum.

Rekreačné zariadenie vo Vaňovke

Družstevná chata sa nachádza v obci Hruštín v okrese Námestovo, ktoré sa skladá z dvoch katastrálnych území: k.ú. Hruštín, k.ú. Vaňovka. Do k. ú. Hruštín zasahuje chránená krajinná oblasť Horná Orava. Obec je obklopená krásnymi horami, ležiaca v celku Oravskej Magury, blízkosť Oravskej priehrady – 15 km, Oravského hradu – 7 km, je dobrým miestom na oddych, turistiku a to nielen v lete, ale aj v zime, kde je k dispozícii aj lyžiarsky vlek OEV 300, s možnosťou večerného lyžovania.

Chata má dve dve poschodia, 17 lôžok (5 na prvom poschodí, 7 na druhom a 5 v podkroví) so sociálnym zariadením na každom poschodí. K dispozícii je TV, krb, ping-pongový stôl.

Objednávky pre členov na hlavnú zimnú sezónu (15.12. – 15.4.) sa prijímajú od septembra a na letnú sezónu (15.6. – 13.9.) od začiatku februára.

Pre bližšie info a objednávky kontaktujte pani Bilovskú na tel. 0918 689 563. Kliknite i na fotogalériu.

Oprava a údržba strojov

V rámci úseku opráv a údržby strojov družstvo prvotne opravuje svoje vlastné automobily a poľnohospodárske stroje. Opravu však poskytuje aj iným subjektom. Zameriava sa najmä na opravu starších strojov a nákladných automobilov LIAZ, Tatra a pod.

Ak sa zaujímate o túto službu, kontaktujte pána Olšu na tel. 0907 702 053.

Výroba kŕmnych zmesí

Stredisko výroby krmív vyrába kŕmne zmesi pre živočíšnu výrobu. Družstvo disponuje extrudérom a sóju extruduje aj pre iných odberateľov.

Extrudér je určený hlavne na spracovanie sóje, nakoľko bôby z bežne známych druhov sóje sú pre priamu konzumáciu nepoužiteľné. Aby sa odstránili tieto negatívne vlastností sóje, sú jej bôby vystavené v extrudéri vysokému tlaku a teplote, pri ktorej dochádza k želatineniu škrobu, denaturácií bielkovín a pri výstupe sa poklesom tlaku znižuje obsah vody. Výsledným produktom je ľahko stráviteľný extrudát, tepelne a tlakovo ošetrený.

Kontakt na pána Poláka je 0915 713 843.